ЗДО №1, Сквирський ЗДО №1 ”Світанок”, Сквира
Київська область, Білоцерківський район

Денний сон дітей дошкільного віку

У 2022 році МОЗ унесло зміни до Санітарного регламенту для закладів дошкільної освіти. Так, у пункті 5 розділу XIІ «Вимоги до розпорядку дня і навчання, організації життєдіяльності, рухової активності дітей» є новий абзац про денний сон в умовах воєнного стану.

В умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації іншого характеру денний сон допускається замінювати денним відпочинком. При цьому загальна тривалість сну для дітей дошкільного віку становить 12—12,5 години, з яких 2—2,5 години відводиться на денний сон або денний відпочиноку

Для дітей від 1 до 1,5 року денний сон або денний відпочинок організовують два рази на день загальною тривалістю 3,5 години. Для дітей віком від 1,5 року й старше організовують однократний денний сон або денний відпочинок тривалістю до трьох годин.

Попри обмеження під час воєнного стану, про користь і важливість повноцінного денного сну треба говорити з усіма учасниками освітнього процесу.

Батькам

По тому, як дитина лягатиме ввечері спати, можна визначити стан її нервової системи. Для того щоб вранці піднімати її з ліжка без істерики, дотримуйте правил.

Ураховуйте, хто ваша дитина: «сова» або «жайворонок». Ще на першому році життя вона може перебудовуватися з одного режиму на інший. Так-от із «жайворонками» проблем не виникає — їх хилить у сон вже о 20:00, і вони легко прокидаються рано-вранці. «Совеня» ввечері не вкладеш, а вранці не розбудиш. «Жайворонок» легко набуває рис сови, якщо допускати відхилення від режиму.

Дотримуйте фаз засинання. Засинання складається з трьох періодів: сонливості, дрімоти та власне сну. Не пришвидшуйте дитину і не поспішайте самі, пройдіть усі фази.

Усуньте сторонні шуми. У збудливих дітей дрімота надто затягується, не переходячи в сон. Достатньо найменшого шарудіння, шепоту, промінчика світла, телефонного дзвінка або звуку смс, щоб розбудити дитину, і вкладання починається спочатку.

Дотримуйте ритуалу відходу до сну. Виробіть ланцюжок послідовних дій, що налаштовують дитину на засинання. Помилися, перевдяглися в піжаму, випили на ніч тепле молоко з чайною ложкою меду для міцного сну, почистили зуби, лягли в ліжечко, обійняли улюбленого ведмедика, послухали коротку казку на ніч.

Використовуйте ліжко лише для сну. Не дозволяйте дитині гратися в ньому, дивитися мультики чи просто валятися, коли прокинеться. Ліжко має асоціюватися лише зі сном. Тоді в дитини спрацьовуватиме умовний рефлекс — очі почнуть злипатися, щойно голова торкнеться подушки.

Залишайте невелике джерело світла. У цьому віці діти бояться темряви, тому складно засинають без нічника. Не вимикайте його.

Улаштовуйте вечірні прогулянки. Після них легко занурюються в сон навіть діти раннього віку.

Не закутуйте дитини. Перед тим як укласти дитину, провітріть кімнату. Дорослому, щоб заснути, хочеться вкутатися тепліше, а діти краще засинають, якщо в кімнаті прохолодно. Укладайте дитину без ковдри, а коли вона засне, обережно вкрийте.

Зробіть легкий масаж. Помасажуйте вказівним пальцем за годинниковою стрілкою ділянку над переніссям посередині між бровами дитини, а потім у зовнішніх кутах її очей з обох боків одночасно.

Використовуйте аромотерапію. Швидше заснути дитині допоможуть аромати анісу, апельсину, іланг-ілангу, ладану, троянди та сандалу. А спати міцно — базиліка, ванілі, жасмину, лаванди, левзеї, мирри, ладану, ромашки.

Логін: *

Пароль: *