ЗДО №1, Сквирський ЗДО №1 ”Світанок”, Сквира
Київська область, Білоцерківський район

ОБЕРЕЖНО !!! СКАЗ !!!

 
СКАЗ: Що варто знати і як уберегтися

Сказ – особливо небезпечне інфекційне захворювання, спільне для тварин і людей, спричиняється нейротропним вірусом сказу Rabies virus.

Щороку від цього небезпечного захворювання в світі гине понад 55 тис. людей і більше 1 млн тварин; 95% випадків смерті від сказу фіксують в Африці та Азії.

 У 2022 році в Україні було зафіксовано 2 смерті людей від сказу, у 2023 році-1.

Впродовж  2023 року на території Київської області було зареєстровано більше 40 випадків захворюванння на сказ серед тварин, із них 14 випадків на території Білоцерківського району.

 Характеризується розвитком енцефаліту зі стрімким ушкодженням центральної нервової системи. Завжди закінчується смертельним результатом, якщо не отримати курс вакцинації.

Джерелом і резервуаром інфекції є дикі та свійські тварини.

Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через:
– укуси скаженї тварини;
– потрапляння зараженої  слини на  пошкоджену шкіру та/або слизові оболонки (ослинення);

– зняття шкіри з трупів скажених тварин, особливо лисиць.

У людини інкубаційний період сказу може тривати  від 7 днів  до 1-го року.

Як проявляється сказ у тварин –  У собак і кішок сказ може протікати в двох формах: буйній і тихій. Для диких тварин основна ознака сказу – втрата страху перед людиною.

Найбільш характерні симптоми сказу – рясне виділення слини, агресивність, відмова від їжі та води, хиткість ходи, при тихій формі, тварина стає в’ялою, з’являється параліч.

Як проявляється сказ у людини – почервоніння і набряк в місці укусу, загальна слабкість, підвищення температури тіла, водобоязнь, рясне слино – потовиділення, параліч різних груп м’язів. 

Яка існує профілактика сказу у тварини:

Щорічно проводити профілактичне щеплення проти сказу власних собак та котів та свійських тварин спеціалістами ветеринарної медицини. Вакцинації підлягають: собаки з 3-х місячного віку; коти з 4-х місячного віку; сільськогосподарські тварини на випасі щорічно за 3-4 тижні до початку
пасовищного періоду.

–         Утримуватися від контактів із дикими та безпритульними тваринами.

–         Виконувати правила та норми утримання домашніх тварин і поводження з ними.

Яка існує профілактика сказу у людини – Якщо вас укусила чи обслинила тварина (особливо дика чи безпритульна) негайно зверніться до лікаря!

Коли лікар недоступний необхідно ретельно промити рану, подряпини,
садни, заслинені місця струменем проточної води з милом впродовж 15 хвилин, обробити краї рани 70° спиртом або 5 % настоянкою йоду, накласти стерильну пов’язку, але не стискати краї рани.

У разі отримання укусу твариною необхідно звернутися до лікаря хірурга, травматолога для отримання курсу антирабічного щеплення. Таких щеплень має бути п’ять: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-дні. Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків.

Лікування сказу людини не існує. Загалом лікувальні заходи спрямовують на зменшення страждань пацієнта. Якщо з’явилися симптоми, то результат зумовлений – він завжди летальний.

                                Білоцерківська районна філія ДУ «Київський     ОЦКПХМОЗ»

 

« повернутися до списку новин

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Логін: *

Пароль: *